Ema ja beebi
Üleminek tahkele toidule
Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:
Millal peaks beebi alustama tahke toidu söömist?
Milliseid toite peaks beebile esimesena tutvustama?
Millistele toitudele võib beebi allergiline olla?
Olge nüüd valmis selleks, et elu läheb natuke keerulisemaks. Kui teie beebi on umbes kuus kuud vana, on õige aeg hakata teda harjutama tahke toiduga. Selleks ajaks oskab pisike ilmselt teie toel istuda ja oma pead juba üsna kenasti hoida.
Lapse seedesüsteem on selleks ajaks juba piisavalt arenenud, nii et ta peaks tahke toiduga toime tulema. Ilmselt on ta hakanud tundma huvi ka selle vastu, mida teie ise sööte.
Pidage kindlasti meeles, et kui harjutate last tahke toiduga, peate jätkama ka rinnapiima või piimasegu andmist – need peaksid olema lapse esimese eluaasta peamised vedelikuallikad. Muid vedelikke andke talle järgmises järjekorras:
- 6-kuuselt – jahe puhas (keedetud) vesi, mida ta saab juua lutipudelist;
- 9-kuuselt – lehmapiima võib väikeses koguses lisada pudrule, kuid seda ei tohi veel pakkuda lapsele joogiks;
- 12-kuuselt – lehmapiima võib hakata lapsele pakkuma joogiks. Kui laps saab veel rinnapiima või piimasegu, ei ole mingit vajadust talle lehmapiima pakkuda.
Loe lisaks:
Paljud vanemad segavad lapsele esimese tahke toidu pakkumiseks teraviljahelbed (kaera, hirsi, tatra, maisi või riisi) rinnapiima või piimaseguga. Piima maitse on tuttav ja aitab beebil harjuda uue kummalise struktuuriga. Selliseid teraviljahelbeid leiab toidupoe beebikaupade riiulist.
Läbinisti püreestatud puu- ja köögiviljad on beebile ideaalsed. Ärge lisage nendele suhkrut, soola ega muid maitseaineid – püreestatud toit on naturaalse ja maheda maitsega. Jälgige oma beebi nägu – uue toidu maitsmisel võib beebi nina armsalt krimpsu tõmmata või võib nägu hoopis rõõmust särama minna. Uute maitsete pakkumine on tore ja vahel naljapakkuv tegevus!
Ärge andke beebile kõvasid puu- ja köögiviljatükke ning ärge jätke teda söömise ajal järelevalveta
Ärge muretsege, kui beebi esimesest tahkest toidust keeldub või paistab välja sülitavat rohkem, kui ta alla neelab. Lisaks sellele, et need maitsed on tema jaoks uued, peab ta õppima, kuidas kasutada oma keelt, et toit suus püsiks.
Näputoitu võib lapsele pakkuma hakata siis, kui ta suudab ise sirgelt istuvas asendis süüa (umbes kaheksakuuselt). Näputoitu ei tohi pakkuda beebile näiteks lamamistoolis poollamavas asendis. Õppimiseks parimad näputoidud on näiteks pehmed banaani- või melonitükid, aurutatud brokkoli või lillkapsa õisikud või spetsiaalsed beebidele mõeldud kuivikud. Nii saab teie pisike ise uusi asju hakata katsetama.
Ärge andke lapsele kõvasid puu- ja köögiviljatükke, õuna, popkorni, pähkleid ega muud kõva toitu ja ärge jätke teda söömise ajal järelevalveta.
Uuringud on näidanud, et mida varem te tutvustate beebile uusi maitseid, seda väiksem on allergiate tekkimise risk. Pakkuge talle tükike pehmeks keedetud muna või natukene maapähklivõid enne esimese eluaasta täitumist.
Järgmisi toite peetakse allergeenseteks:
- kala;
- koorikloomad;
- seesamiseemned;
- nisu;
- piimatooted, näiteks lehmapiim.
Soovitatav on pakkuda beebile uusi maitseid väikese koguse kaupa ja ühte uut toitu korraga. Samuti pakkuge uut toitu beebile lõuna paiku, sest siis on õhtuks teada, kas tal tekib sellele toidule mingi reaktsioon.
Sagedasemad allergianähud on näiteks nahalööve, huulte turse, kõhupuhitus või kõhulahtisus, iiveldus ja oksendamine. Vahel ka nohu, köha ja hingamisraskus. Kui beebil tekivad tõsised allergianähud, lõpetage söötmine koheselt ja vajadusel küsige meditsiinilist nõu oma arstilt või perearsti nõuandetelefonilt 1220. Kui olukord tundub väga tõsine või eluohtlik, siis tuleb helistada 112.