Rasedus
Stress raseduse ajal
Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:
Miks võib rasedus stressi tekitada?
Mis on peamised rasedusaegse stressi põhjused?
Kuidas rasedusaegse stressiga toime tulla?
Loe lisaks:
Rasedus võib vahel tunduda rõhuv ja muret tekitav. Teil on sellega seoses kindlasti lõputult küsimusi. Kas mu beebiga on kõik korras? Kas minust saab hea ema? Kas sünnitus on minu jaoks liiga valus? Kas mu kaaslane peab mind ikkagi ihaldusväärseks? Kuidas mu keha taastub? Kas ma saan kunagi oma raseduseelse vormi tagasi?
Rasedus on iga naise jaoks omaette kogemus ja kahte täiesti sarnast rasedust ei ole olemas. Kui mõtlete sellele, mis teid on ees ootamas – mitte ainult pisikese inimese kasvatamine, vaid ka mitmetel järgnevatel aastatel tema eest hoolitsemine ja vastutamine, on arusaadav, miks ärevus, stress ja muretsemine hiilivad ligi.
Pidage meeles, et enamik naisi tunneb raseduse ajal mingil määral stressi ja see ongi normaalne.
Kui olete välja selgitanud stressiallika, siis see aitab leida meetodi, kuidas stressi vähendada.
Kui tööl on pinge kasvanud liiga suureks, võib stressi vähendamiseks aidata näiteks aus vestlus ülemusega. Kui aga muretsed, kuidas te kaaslasega pärast lapse sündi rahaliselt toime tulete, võib teid aidata näiteks professionaalne nõustamine.
Kui stress hakkab mõjutama teie elu, muudab töötamise või magamise raskeks ja põhjustab halba enesetunnet, siis see on selge märk, et peate oma stressiga tegelema hakkama.
Erinevatele inimestele sobivad erinevad stressi vähendamise tehnikad. Kõige tähtsam on leida moodus, mis on kõige efektiivsem just teie jaoks, eriti siis kui stressitase on kõrge.
- Tee trenni – iga päev 30 minutit hoogsat kõndi või ujumist võib lausa imesid teha.
- Lase oma mõtted vabaks – mõne meditatsioonirakenduse hankimine, joogatunnis osalemine või jalutamine võib aidata teil stressi leevendada.
- Suhtle – leia keegi, kellega rääkida, olgu ta su kaaslane, sõber, ema või psühholoog. Kui oskad oma hirme ja ärevust sõnastada, aitab see sageli jõuda arusaamale, et asjad ei ole üldse nii lootusetud kui need varasemalt võisid tunduda.
- Väldi negatiivsust – tahate seda või mitte, kuid inimesed armastavad oma arvamust avaldada ning pidev negatiivsus teie ümber võib tekitada masendust. Kui keegi paneb teid oma hirmujuttudega ärevust tundma, vabandage viisakalt ja lahkuge.
- Võta aega enda jaoks – minge jalutama, lugege lehte, vaadake filmi või laske maniküüri teha. Kõik, mida teile meeldib üksinda teha, aitab teil pea klaariks saada ja keskenduda rohkem positiivsetele asjadele.
Kui tunnete end raseduse ajal liigselt masendunud ja närvilisena, rääkige sellest oma arstiga.