Rasedus
Toitumine raseduse ajal
Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:
Milliseid toite peaksin raseduse ajal sööma?
Milliseid toite peaksin raseduse ajal vältima?
Kas raseduse ajal võib ravimeid võtta?
Loe lisaks:
Sarnaselt sellele, milline oli teie menüü raseduse planeerimise ajal, peaksite ka nüüd valima toidulauale tervislikud ja värsked toidud, näiteks puuviljad, köögiviljad, piimatooted ja töötlemata liha.
Need toidud aitavad tagada, et saaksite raseduse ajal piisavalt vajalikke toitaineid, näiteks folaati ja rauda. Samuti aitab elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) teil saavutada soovitatud päevaseid toitainete koguseid ning toetada teid ja teie kõhubeebit kuni raseduse lõpuni.
Kui kannatasite esimesel trimestril tugevate iiveldushoogude käes, on see kindlasti suureks kergenduseks, kui saate taas süüa midagi peale kuivade küpsiste.
Keskenduge toidu kvaliteedile, mitte toidu kvantiteedile – täitke oma taldrik tailiha, rohelise salati, köögiviljade ja kaltsiumirikaste piimatoodetega.
Vaatamata väitele, et „rase naine peab sööma kahe eest“, ei tohi te siiski söömisega üle pingutada – pidage meeles, et üks teist kahest on üsna pisike.
Keskenduge toidu kvaliteedile, mitte toidu kvantiteedile (kogusele) – täitke oma taldrik tailiha, rohelise salati, köögiviljade ja kaltsiumirikaste piimatoodetega. Kui tunnete end tavapärasest rohkem näljasena, varuge käeulatusse tervislikud vahepalad, näiteks hakitud köögiviljad, vähese suhkrusisaldusega müslibatoonid või mõned puuviljad – need on palju paremad variandid võrreldes näiteks sõõrikute ja šokolaadiga.
Menüü osas on soovitused samad nagu raseduse planeerimise ajal, lisaks rasvase toidu, alkoholi ja kofeiini vältimisele, soovitatakse vältida ka töödeldud liha, valmissalateid ja sellise kala tarbimist, mis võib sisaldada palju saasteaineid.
Mida kaugemal on teie rasedus, seda rohkem võib teie söögiisu suureneda. Kuid seoses kõhubeebi kasvamisega, surutakse teie siseelundid järjest rohkem kokkupoole, mis tähendab, et ka teie maole jääb ruumi järjest vähemaks. See aga omakorda tähendab, et võite küll tunda, et nälg hakkab silmanägemist ära võtma, kuid pärast esimesi ampse on kõht juba täis.
Ülesöömine võib tekitada kõrvetisi ja seedehäireid, mis võivad raseduse ajal olla tavapärasest veelgi ebamugavamad. Mitme suure taldrikutäie asemel sööge päeva jooksul tihedamini ja korraga väiksemaid portsjone.
Raseduse ajal on väga oluline, et teie toit oleks kvaliteetne ja ohutu. Lisaks sellele, et nii teie kui ka teie kõhubeebi vajate erinevaid toitaineid, võib teatud tüüpi mikroorganismidega toit osutuda teile mõlemale ohtlikuks. Seetõttu soovitatakse toidu valmistamisel olla eriti ettevaatlik. See tähendab:
- peske oma käed enne toidu valmistama hakkamist ja enne sööma hakkamist;
- hoidke oma köök puhtana, et vältida soovimatute bakterite ja teiste mikroorganismide paljunemist;
- veenduge, et toit oleks alati korralikult läbi küpsetatud, et vältida ohtlike bakteritega saastunud toidu söömist ja võimalikku toidumürgitust;
- säilitage toitu õigesti ja jälgige toidu kõlblikkusaega.