Planeerimine
Raseduseks valmistumine
Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:
Miks tuleks enne rasedaks jäämist minna arsti vastuvõtule?
Kas enne rasedaks jäämist tuleks võtta vitamiine?
Kui palju peaksin trenni tegema?
Milliseid toite tuleks vältida?
Loe lisaks:
Arstiga lapse saamise soovist rääkimine valmistab teid ette eesootavaks raseduseks.
Arst teeb teile üldise läbivaatuse, vajadusel soovitab vaktsiine ning informeerib teid tervisliku toitumise ja aktiivse eluviisi kasulikkusest.
Arst või apteeker oskab teile soovitada ja vajadusel nõu anda rasedusaegseks kasutamiseks mõeldud vitamiinide komplekspreparaadi valikul, näiteks nagu elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat).
Ebatervislik menüü võib avaldada mõju teie rasedaks jäämisele. Vältige töödeldud liha, suhkrurikkaid jooke ja transrasvasid, mida leidub küpsistes, popkornis, külmutatud pitsas ja kiirtoidus.
Ilmselt olete kuulnud, et lapse saamiseks valmistudes soovitatakse vähendada või vältida alkoholi tarbimist ja suitsetamist. Kui valite toidulauale täisväärtusliku ja tervisliku menüü, näiteks köögiviljad, puuviljad, väikese rasvasisaldusega valgurohked toidud ja piimatooted, siis võite kindel olla, et annate hea alguse planeeritavale rasedusele. Allolevatelt linkidelt leiate täpsemaid soovitusi, mida süüa ja mida vältida enne rasedaks jäämist ja raseduse ajal.
Raseduse ajal suureneb vajadus erinevate toitainete järele. Kui teie toitumine on ebapiisav või ühekülgne, võib osutuda keeruliseks toidust kätte saada vajalikus koguses folaati ja muid toitaineid, mis on loote arenguks väga olulised. Nagu enamik naisi, ei pruugi ka teie selles staadiumis üldse teadagi, et ootate beebit. Seetõttu soovitatakse juba vähemalt üks kuu enne rasedaks jäämist hakata võtma rasedusaegseid vitamiinide ja mineraalainete preparaate, näiteks elevit® Pronatal’i (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat).
Rääkige kindlasti oma arstiga, kui te ise või teie partner suitsetab või kui kummalgi teist on mõni terviseprobleem, näiteks diabeet, kõrge vererõhk, südamehaigus või epilepsia.
On oluline, et te räägiksite oma arstiga kõikidest ravimitest, mida te kasutate. Kindlasti informeerige arsti retseptiravimitest, mida te kasutate. Samuti ärge jätke mainimata ka neid ravimeid ja tervisetooteid, mida te saate osta apteegist ilma retseptita (näiteks käsimüügiravimid, vitamiinid, toidulisandid, homöopaatilised ja taimsed ravimid).
Jälgige oma kehakaalu, sest nii üle- kui ka alakaal võib mõjutada teie rasestumise tõenäosust.
Üritage enamikel päevadel nädalas teha vähemalt 30 minutit mõõduka intensiivsusega trenni. Ärge üle pingutage, kuna liigne trenn võib mõjutada teie hormoone ja seega ka rasedaks jäämise tõenäosust.